Ako spoznáš, že si už v puberte?

24. srpna 2011 v 16:29 | Veverq_a |  Dospievanie
Zpočátku to nepoznáš, protože se všechno odehráva uvnitř tvého těla: Mozek dá příkaz vaječníkům. Mezimozek, který za to zodpovídá, dá v určité fázi růstu podnět žlázám podvěsku mozkového, aby začaly vyrábět hormon a krví ho dopravily k vaječníkům.
Vaječníky teď také začnou tvořit hormon - estrogen. Ten se postará o první viditelné změny tvého těla. Nejdřív si asi všimneš, že se tvé prsní bradavky pozvolna zvýrazňují a že se pomalu zakulacuje i tkáň kolem nich. Prsa jsou totiž orgán, který reaguje na hormony nejdřív. U většiny dívek to lze pozorovat kolem jedenáctého roku. Pak trvá asi dva roky, než se dostaví první menstruace. Již předtím se může projevit lehkým výtokem z pochvy, který je sklovitě bílý a není důvodem ke znepokojení. Tvé tělo se tím připravuje, abys mohla mít dítě. I tvé vnitřní orgány se v tuto dobu zvětšují.
V podpaží a v klíně ti začnou růst jemné chloupky.
Sama zjistíš, že tvá nálada kolísa teď mnohem víc než dřív. I to způsobují zčásti hormony, které nyní formují tvé tělo. Někdy máš báječnou náladu a jsi plná energie - a pak přijdou dny, kdy se ti zdá všechno nesmyslné a bezvýchodné a kdy se ve svém těle cítiš mizerně. Tvůj obličej dostane jiné rysy. Pleť budeš mít často nečistou a vlasy zplihlé.
Mnozí dospívajíci připadají v tomto období sami sobě nesouměrní. To lze snadno vysvětlit: V pubertě prožíva člověk nejnápadnější změny růstu. Boky se rozšiřují, páteř se vytahuje do výšky, nohy a ruce se prodlužují. Jednotlivé části těla však rostou nestejnou rýchlostí. Někdy můžeš dokonce cítiť tah v kostech a svalech. Proto si připadáš neohrabaná a nemotorná. Až vyrosteš, všechno se vyrovná.
Tímto vývojem projde každý. Měla bys na to myslet, když se cítiš úplně pod psa. Stejné změny prodělali i tvoji prarodiče, rodiče, sourozenci a učitelé. Proto od nich ˇmůžeš očekávat porozumění. Pokud na to již zapomněli, měla by ses jich jednou zeptat, jak to probíhalo u nich. Přes všechny vzrušující novoty není totiž puberta pro nikoho lehkým obdobím.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vanessssss Vanessssss | E-mail | 28. prosince 2015 v 15:30 | Reagovat

A čo je vlastne ten výtok? No ja ho často dostanem :-? . Ale to nieje menštruácia? 8-O

2 Vanessssss Vanessssss | E-mail | 28. prosince 2015 v 15:30 | Reagovat

A čo je vlastne ten výtok? No ja ho často dostanem . Ale to nieje menštruácia?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama